You will go out in joy and be led forth in peace; the mountains and hills will burst into song before you, and all the trees of the field will clap their hands.

- Isaiah 55:12

 

MESSAGES TO THE GRADUANDS

Ashley Salvador - City Councillor, Ward Metis
Marlin Schmidt - MLA, Edmonton-Gold Bar
Heather McPherson - MP, Edmonton-Strathcona
Harry Kits - Convocation Speaker, World Vision Canada

ORDER OF SERVICE

Prelude

Processional

Welcome and Official Greeting

Dr. Kristopher Ooms,
Vice President Academic and Research

Presentation of Degrees, Diplomas, Certificates & Acknowledgement of Indigenous Students

Dr. Melanie Humphreys
Dr. Will Van Arragon
Dr. Joanne Moyer
Dr. Kristopher Ooms
Dr. Andrew Tappenden
Dr. Michael Ferber
Mr. Allen Verbeek
Dr. Michael De Moor
Rev. Jonathan Nicolai-DeKoning
Dr. Henry Algera

Presentation of Graduands

Mr. Allen Verbeek

Convocation Litany

Ms. Holly Pagnotta
Ms. Abigael Nsonga
Ms. Lydia Jose
Dr. Will Van Arragon

Introduction of Valedictorian

Dr. Kristopher Ooms
Ms. Witty Sandle

Message from the Graduands

Ms. Anjalee Wijewardane

Congratulations from The King’s University & Closing Prayer

Dr. Melanie Humphreys,
President

Recessional

ACADEMIC PROCESSIONAL

Marshall

Dr. Kristopher Ooms, Vice President Academic and Research

Administration & Senate

Dr. Melanie J. Humphreys, President
Dr. Mark Peppler, Chair, Senate
Mr. Shannon Tuininga, Vice President, Institutional Advancement
Mr. Allen Verbeek, Associate Vice President, Academic Services; Registrar
Dr. Henry Algera, Dean, Faculty of Education
Dr. Michael DeMoor, Dean, Faculty of Social Science
Dr. Michael Ferber, Dean, Leder School of Business
Dr. Andrew Tappenden, Dean, Faculty of Natural Science
Dr. Will Van Arragon, Dean, Faculty of Arts
Dr. Joanne Moyer, Director, Environmental Studies
Rev. Jonathan Nicolai-deKoning, Director, Micah Centre

Board of Governers

Brenda Bourque-Stratichuk, Lac La Biche, AB
Carlo Serrano, Clarksville, TN, USA
Carolyn Huisman, Calgary, AB
Chris Steenhof, Smithers, BC
Christine Vriend-DeBlois, Lacombe, AB
Duane Plantinga, Edmonton, AB
Edward Noot, Abbotsford, BC
Evelyn Bouwman, Langley, BC
Gerald Jansen, Edmonton, AB
Harry Kits, Ottawa, ON
Jeanette Romkema, Toronto, ON
Joannes Wong, Edmonton, AB
Joel Ringma, Terrace, BC
Jenny McAlister, Edmonton, AB
Judith Welke, Pincher Creek, AB
Matthew Oliver, Edmonton, AB
Michael Stolte, Edmonton, AB
Nikki Rekman, Chilliwack, BC
Robert Huizinga, Victoria, BC
Ron Goltz, St. Albert, AB
Stephanie Boldt, Edmonton, AB

Faculty and Staff

Dr. Hank Bestman, Professor Emeritus; VP Academic and Research Emeritus
Dr. Jennifer Braun, Assistant Professor of Sociology
Dr. Benjamin Cameron, Assistant Professor of Computing Science
Dr. Neal DeRoo, Professor of Philosophy
Dr. Jeffrey Dudiak, Professor of Philosophy
Dr. Jacqueline Filipek, Assistant Professor of Education
Dr. Doug Harink, Professor Emeritus
Dr. John Hiemstra, Professor of Political Science
Dr. Michael Janzen, Associate Professor of Computing Science
Dr. Tetyana Khramova, Work-Integrated Learning Coordinator
Dr. Daniel Kim, Associate Professor of Business
Mr. Andrew Kirk, Assistant Professor of Education
Mr. Raymond Klassen, Director of Interdisciplinary Studies
Dr. Remkes Kooistra, Assistant Professor of Mathematics
Dr. David Long, Professor of Sociology
Dr. Heather Looy, Professor of Psychology
Dr. Peter Mahaffy, Professor of Chemistry
Dr. Shingirai Mandizadza, Assistant Professor of Sociology
Dr. Stephen Martin, Professor of Theology
Dr. Philip Mingay, Associate Professor of English
Dr. Caitlynd Myburgh, Assistant Professor of Human Physiology and Kinesiology
Dr. Glory Ovie, Assistant Professor of Education
Dr. Margie Patrick, Associate Professor of Education
Dr. Chris Peet, Professor of Psychology
Dr. Eila Peterson, Sessional Lecturer in Music
Dr. Vern Peters, Professor of Biology
Dr. Gordon Preston, Associate Professor of Business
Dr. Heather Prior, Associate Professor of Biology
Dr. Andrew Rillera, Assistant Professor of Theology
Dr. Brett Roscoe, Associate Professor of English
Dr. Mark Sandle, Professor of History
Ms. Witty Sandle, Manager, Centre for Career and Calling
Dr. Joachim Segger, Professor Emeritus
Mr. Rodney Snaterse, Sessional Lecturer in Education
Dr. Wendy Stienstra, Associate Professor of Education
Dr. Charles Stolte, Professor of Music
Dr. Tina Trigg, Associate Professor of English
Dr. Melanie Turgeon, Associate Professor of Music
Dr. Cassidy Vanderschee, Assistant Professor of Chemistry
Dr. Elden Wiebe, Associate Professor of Business
Dr. Leanne Willson, Associate Professor of Psychology
Dr. Annerieke Wolmarans, Assistant Professor of Biology
Dr. Arlette Zinck, Professor of English

GRADUANDS

Bachelor of Arts (3 year)

Faculty of Arts

Thomas Tonny Ajugo, Edmonton, AB
Elisha Dawn Brooks, Edmonton, AB
Hannah Nicole Hardy Busch, Victoria, BC
Brigid Vera Irene Elliott, Tofield, AB
Matthew James Findlay, Edmonton, AB
Danika Joanne Fortin, Edmonton, AB
Dorian Ethan Jacobs, Port Elizabeth, South Africa 
Brooklyn Helen Laprise, Calgary, AB
Renee Barbara Littlebird, , Edmonton, AB
Melody Chipo Murape, Edmonton, AB
Sinead Denise O'Neill, Barrhead, AB
Holly Patricia Pagnotta, Stony Plain, AB
Roger James Ronald, Edmonton, AB
Tressa Jane Spencer, Sherwood Park, AB
Marivelle Leal Villamiel, Leduc, AB

Faculty of Natural Science

Taylor Paige Hrycun, Edmonton, AB

Faculty of Social Sciences

Kaiden Rain Aceron, Edmonton, AB
Haojia Cheng, Changsha, China 
Ashley Autumn Corbiere, Vermilion, AB
Alyssa Ann de Regt, Edmonton, AB
Ashley Dawn Dorner, Edmonton, AB
Clayton Leigh Hillyard, Edmonton, AB
Patience Iradukunda, Edmonton, AB
Rosemanie Georges James, Spruce Grove, AB
Lydia Ann Jose, Edmonton, AB
Alice Kathike, , Edmonton, AB
Isabelle Irene King, Stony Plain, AB
Stanley Chigozie Maduabueke, Edmonton, AB
Nokuthula Rebecca Mpofu, Fort McMurray, AB
Ruvarashe Lynn Mutseka, Edmonton, AB
Tanner Michael John Piers, Edmonton, AB
Wyatt Henrick Reefhuis, Red Deer, AB
Gabriella Lauren Rocque, Edmonton, AB
Angela Nicole Solis, Edmonton, AB
Kyla Lauren Vanwerkhoven, Fraser Lake, BC
Todd Kenneth Wiedrick, Edmonton, AB
Cecilia Natalie Wolski, Edmonton, AB
Jessica Yvonne Yaremcio, Edmonton, AB
Haillie Leanne Joyce Yuzik, Martensville, SK
Tabitha Eden Zee, Edmonton, AB

Bachelor of Science (3 year)

Kylie Rose Foisy, Fox Creek, AB
Tyler Patrick Lund, Slave Lake, AB
Christopher Tong, Edmonton, AB

University Certificate in Micah Studies

Kaleigh Suzanne Greidanus, Peace River, AB
Constance Kane, Burnaby, BC
Fraunhofer Joule Miranda Soliven, Vegreville, AB

University Certificate in Education and the Environment

Tyler Raymond Breau, St. Albert, AB

Bachelor of Arts (4 year)

English

Chantel Belle Mary Downes, Edmonton, AB
Anika Denae Stork, Edmonton, AB
Sydney Miranda Streu, Edmonton, AB
Shaylyn Helena Wagenaar, Red Deer, AB

Environmental Studies

Ashley Nyasha Chinyemba, Harare, Zimbabwe 
Julia Rose Gesshe, Edmonton, AB
Kaitlyn Rose Hogan, Edmonton, AB
Kenton James Veldman, Terrace, BC

History

Sarah Danielle Mueller, Spruce Grove, AB
Ryan Daniel Nichols, Surrey, BC

Politics, History & Economics

Ashley Tabor Barrett-Hamilton, Niton Junction, AB
Jonas Cade Bystrom, Red Deer County, AB
John Grant Stephen Cadwell, Grimshaw, AB
Daniella Elise Molberg, St. Albert, AB 
Nicole Mandi Julien Renchko, Ardrossan, AB

Psychology

Jaya Lynn Allen, Edmonton, AB
Evan James Arndt, Edmonton, AB
Aspen Michelle Bogner, Berwyn, AB
Jasmine Daiyoub, Edmonton, AB
Fitz Jerrald Angeles Galang, Fort Saskatchewan, AB
Shalee Susannah Giesbrecht, Fairview, AB
Melanie Jayne Goodbrand, Vermilion, AB
Amanda-Joy Janz, Edmonton, AB
Elijah Matthew Jodoin, Spruce Grove, AB
Gaddiel Kamuanya Tshiunza, Fort Saskatchewan, AB
Antonio Wilhelm Krajancic, Edmonton, AB
Julia Ann Majaesic, Sherwood Park, AB
Jackie Elizabeth McAra, Edmonton, AB
Evalina Hillechina Meima, Smithers, BC
Katherine Anne Middel, Westlock, AB
Mackenzie Anne Morton, Edmonton, AB
Everyn Njoki Muchemi, Nairobi, Kenya 
Mumtaaz Kaur Natt, Edmonton, AB
Kristyn Nicole Shannon, Sherwood Park, AB
Paw Pu Pleh Shee, Edmonton, AB
Ewa Van Domselaar, Grande Cache, AB
Ruby-Ann Michelle Van Egmond, Abbotsford, BC

Bachelor of Science (4 year)

Biology

Michael Gementiza Abadilla, Edmonton, AB
John Ryan Adams, Sherwood Park, AB
Brianna Leigh Bechtold, Leduc, AB 
Conrad Jordan Bremont, Falher, AB 
Lama Chammas, Calgary, AB
Shane Aldred Coronel, Peace River, AB 
Rhenalyn Cronologia Coroza, Edmonton, AB 
Jonah Tye Edmundson, Edmonton, AB
Jennifer Angela Mary Gallop, Oshawa, ON 
Gerald John Jansen, Edmonton, AB
Michael Gerrit Lieuwen, Abbotsford, BC 
Emilie Alice Porter, Stony Plain, AB
Shaina Brooke Selles, Stony Plain, AB
Bethany Leanne Snaterse, Edmonton, AB

Chemistry

Ashley Kay Elgersma, Red Deer, AB
Nathalie Rebecca Hemrajan Singh, Surrey, BC
Anjalee Wijewardane,  Edmonton, AB

Computing Science

William James Ames, Edmonton, AB
Chelsie Bajic, Stony Mountain, MB
Martha Eguegu Edafiaga, Edmonton, AB
Andrew Luke Freeman, Edmonton, AB
Nikolas Kai Clifford Haugrud, Edmonton, AB 
Olumide Olatunji Olabimtan, Lagos, Nigeria 
Joel Erik Simrose, Mortlach, SK
Timothy James Vroon, Edmonton, AB

Environmental Studies

Emmanuel Kyuni Auta, Akwanga, Nigeria 
Kristy Lee Dupuis, Bellevue, SK
Brady Andreas Gamroth, Edmonton, AB
Julie Nicole Korver, Port Alberni, BC
Maria Grace Ringma, Terrace, BC

Bachelor of Commerce (4 year)

Jonathan Vincent Ezoua,  Edmonton, AB
Christopher William Graham, Red Deer, AB
Kenneth Jackson, Edmonton, AB
Sachin Jayasinghe, Colombo, Sri Lanka 
Jed Andrew Jespersen, Spruce Grove, AB
So Youb Kim, Seoul, South Korea 
Raeanah Maria Lee, Ryley, AB
Courtney Marie Mason, Whitecourt, AB
Chad Wesley Newton, Spruce Grove, AB
Caleb Gregory Notenbomer, Monarch, AB
Pearl Ayobami Osiki, Lagos, Nigeria 
Chanel Elyse Simrose, Mortlach, SK
Madison Caran Louise St. Louis, Edmonton, AB

Bachelor of Music (4 year)

Daniel Josue Alfaro Sibaja, Cañas, Costa Rica 
Raina Dorabeth Cornelsen, Valleyview, AB
Kaija Jean Feldbusch, Leduc, AB
Charis Amy Martens, Vanderhoof, BC
Naomi Elizabeth Oommen, Edmonton, AB
Edmund Joseph Angel Wasowic, Edmonton, AB

Bachelor of Education

Elementary Education

Adila Ashori, Edmonton, AB
Sarah Marie Berglund, Stony Plain, AB
Jenna DeLuca, Edmonton, AB
Kaneesha Marie Dion, Cold Lake, AB
Emily Kurkat Emond, Edmonton, AB
Braxton Jeffrey Fox, Camrose, AB 
Madison Lee Francis, Kelowna, BC
Megan Marie Jackson, Edmonton, AB
Jordyn Michelle Johnston, St. Albert, AB
Kirandeep Kaur Kharal, Leduc County, AB
Alena Liddell, Edmonton, AB
Nikki Cara Lowen, Saskatoon, SK
Rebecca Kimberly Luteyn, Chilliwack, BC
Breanna Marie Maris, Edmonton, AB
Abigail Elizabeth Maykut, Spruce Grove, AB
Candice Charmaine Meidl, Edmonton, AB
Jasmine Dawn Meyer, Edmonton, AB
Ellen Lucia Mikhail, Edmonton, AB
Abigael Nsonga, Edmonton, AB
Jordan Onemu, Toronto, ON
Dean N Prior, Edmonton, AB
Adriana Maria Ramirez Montoya, El Salvador 
Iman Shuaib, Edmonton, AB
Julia Anna Slomp, Edmonton, AB
Autumn Henny Sybesma, Neerlandia, AB
Andrea Jean Vance, Calgary, AB
Felicia Alanna Vervoorst, Edmonton, AB
Caleb Steven Vetter, Madison, South Dakota

Secondary Education

Dorian William Daniel Banman, Edmonton, AB
Chantel Meoldy Bella, Edmonton, AB
Travis Patrick Chabot, Grande Prairie, AB
Sylvia Hailey Crossland, Montney, BC
Sara Jane Dmitri, Edmonton, AB
Samuel Ikechukwu Eneje, Edmonton, AB
Christian Emanuel Epp, Edmonton, AB 
Trecito Zamora Gansan, Edmonton, AB 
Kayla Joyce Haxby-Prodahl, Plamondon, AB
Sara Mari Himer, Edmonton, AB
Jackson Taylor Howard, Sherwood Park, AB
Connor Cole James, Wainwright, AB
David Allyn Jay Garcia, Edmonton, AB
Spencer Leath Johnston, Edson, AB
Jorgen Gregory Klein, Edmonton, AB
Josephus Lacan, Edmonton, AB 
Misty-Anne Maria Larsson, Buck Lake, AB
Matthew Martin, Monreal, QC
Jordan Lynn Maxim, Edmonton, AB
Joshua Trent McCrea, Stony Plain, AB
Juliana Jacqueline Middel, Lethbridge, AB
Noah Brendon Miller, Mossbank, SK 
Luis Felipe Ossa Arango, Edmonton, AB
Jesse Quinn Parker, Bonnyville, AB
Joshua Michael Pires, Terrance, BC
Holly Adele Sasseville, Falher, AB
Brennan Charles Raymond Seltzer, Vernon, BC
Matthew Ron Sirtonski, Edmonton, AB
Bronagh Siobhán Theresa Smyth, Edmonton, AB
Kyle Lawrence Snape, Oshawa, ON
Alexander John Stewart, Edmonton, AB
Emily Anne Stolte, Smithers, BC 
Rayanne Makhaila Vandenbrink, St. Albert, AB
Brittany Anne Veldman, Lethbridge, AB