Be strong and courageous. Do not be afraid or terrified because of them, for the Lord your God goes with you; he will never leave you nor forsake you.

- Deuteronomy 31:6

Order of Service

Prelude

Sydney Rochow - Flute,
Graduand

Welcome

Dr. Kristopher Ooms
Vice President Academic and Research

Greetings from the Board

Mr. Harry Kits
Chair, Board of Governors

Welcoming Graduates into the Alumni Community

Mr. Shannon Tuininga
Vice President Institutional Advancement

Message from 2020-21 Distinguished Alumni Award Recipients

Jennifer Berkenbosh and James Vriend
Owners, Sundog Organic Farms

Greetings from the Governments of Alberta and Canada

Mr. Marlin Schmidt, MLA for Edmonton-Gold Bar
Ms. Heather McPherson, MP for Edmonton-Strathcona

Introduction of Guest Speaker

Dr. Melanie J. Humphreys
President

Convocation Address

Angela Santiago
Founder, CEO of The Little Potato Company

Special Music

Christina Nawrot - Flute,  Rigel Varga Rendon - Piano
Graduands

Convocation Litany

Ms. Katie Doucette, Graduand
Ms. Jacquelyn Kirylchuk, Graduand
Ms. Bronwyn Miles, Graduand
Ms. Christina Nawrot, Graduand
Ms. Desernique Ricketts, Graduand
Dr. Neal DeRoo, Professor of Philosophy
Mr. Nelson Wiebe, Academic Advising Coordinator
Rev. Tim Wood, Campus Minister

Introduction of the Valedictorian

Dr. Heather Prior
Associate Professor of Biology

Valedictorian Address

Mr. Daniel Clark
Graduand

Final Prayer

Dr. Mark Peppler
Chair, Senate

Congratulations

Dr. Melanie J. Humphreys
President

Academic Processional

Marshall

Dr. Kristopher Ooms, Vice President Academic and Research

Platform Party

Dr. Mark Peppler, Chair, Senate
Dr. Melanie J. Humphreys, President
Dr. Kristopher Ooms, Vice President Academic and Research
Dr. Henry Algera, Dean, Faculty of Education
Dr. Michael DeMoor, Dean, Faculty of Social Sciences
Mr. John Mueller, Dean, Leder School of Business
Dr. Andrew Tappenden, Dean, Faculty of Natural Sciences
Dr. William Van Arragon, Dean, Faculty of Arts
Dr. Joanne Moyer, Director, Environmental Studies
Mr. Jonathan Nicolai-deKoning, Director, Micah Centre
Rev. Ron Klok, Director, The Studion
Mr. Allen Verbeek, Associate Vice President Academic Services and Registrar

Board of Governers

Ms. Stephanie Boldt
Ms. Brenda Bourque-Stratichuk
Ms. Evelyn Bouwman
Ms. Carolyn Huisman
Mr. Robert Huizinga
Mr. Gerald Jansen
Mr. Harry Kits, Chair, Board of Governors
Ms. Jenny McAlister
Mr. Harley Middel
Mr. Josh Noble
Mr. Matthew Oliver
Mr. Duane Plantinga
Ms. Nikki Rekman
Mr. Joel Ringma
Mr. Chris Steenhof
Mr. Michael Stolte
Ms. Christine Vriend-DeBlois
Ms. Megan Van Huizen
Ms. Judith Welke

Faculty and Staff

Dr. Jennifer Braun, Assistant Professor of Sociology
Dr. Danielle Brosseau, Assistant Professor of Psychology
Dr. Neal DeRoo, Professor of Philosophy
Dr. Jeffrey Dudiak, Professor of Philosophy
Dr. Michael Ferber, Associate Professor of Geography and Environmental Studies
Dr. Jacqueline Filipek, Assistant Professor of Education
Dr. Joshua Harris, Assistant Professor of Philosophy
Dr. John Hiemstra, Professor of Political Science
Dr. Michael Janzen, Associate Professor of Computing Science
Mr. Glenn J. Keeler, Associate Vice President of Institutional Research
Dr. Daniel Kim, Associate Professor of Business
Mr. Andrew Kirk, Assistant Professor of Education
Dr. Gerda Kits, Associate Professor of Economics
Dr. Remkes Kooistra, Assistant Professor of Mathematics
Dr. Caroline Lieffers, Assistant Professor in History
Dr. David Long, Professor of Sociology
Dr. Heather Looy, Professor of Psychology
Dr. Peter G. Mahaffy, Professor of Chemistry
Dr. Stephen Martin, Associate Professor of Theology
Dr. Leah Martin-Visscher, Associate Professor of Chemistry
Dr. Philip Mingay, Associate Professor of English
Dr. Caitlynd Myburgh, Assistant Professor of Human Physiology and Kinesiology
Dr. Glory Ovie, Assistant Professor of Education
Dr. Margaretta Patrick, Associate Professor of Education
Dr. Christopher Peet, Professor of Psychology
Dr. Vern Peters, Professor of Biology
Dr. Gordon Preston, Associate Professor of Business
Dr. Heather Prior, Associate Professor of Biology
Dr. Brett Roscoe, Associate Professor of English
Dr. Mark Sandle, Professor of History
Mrs. Witty Sandle, Manager, Centre for Career and Calling
Mrs. Grace Scott, Director of Athletics
Dr. Wendy Stienstra, Associate Professor of Education
Dr. Charles Stolte, Professor of Music
Dr. Tina Trigg, Associate Professor of English
Mr. Shannon Tuininga, Vice President of Institutional Advancement
Dr. Melanie Turgeon, Associate Professor of Music
Dr. Darcy Visscher, Associate Professor of Biology
Dr. Elden Wiebe, Associate Professor of Management
Dr. Leanne Willson, Associate Professor of Psychology
Dr. Elizabeth Willson Gordon, Associate Professor of English
Dr. Annerieke Wolmarans, Assistant Professor of Biology
Mr. Tim Wood, Campus Minister
Dr. Arlette Zinck, Professor of English

Graduands

Bachelor of Arts (3 year)

Faculty of Arts

Talita Buchner, Sturgeon County, AB
Judith Susan Jose, Edmonton, AB
Jordan Paige Avery, Medicine Hat, AB
Mckena Marie Joy Boldt, Parkland County, AB
Lauren Kate DeJong, Edmonton, AB
Adrian Dale Evans, Edmonton, AB
Larissa Jane Hilstad, 100 Mile House, BC
Lauren Audrey Miller, Edmonton, AB
Megan Olivia Smith, Stony Plain, AB
Brooklyn Helen Laprise, Calgary, AB
Carla Michelle Weening-Klugkist, Red Deer, AB
Cameron Peter Schlamp, Vanderhoof, BC
David Jonathan Gregory Supina, Edmonton, AB
Shayna Briana Lynn Admiraal, Edmonton, AB
Daniel Jihoon Choi, Edmonton, AB
Benjamin Paul Fraser, Edmonton, AB
Laura Elizabeth Wychopen, Sherwood Park, AB
Zahori Isabell Zapata, Edmonton, AB

Faculty of Social Sciences

Hannah Marie Biswanger, Camrose, AB
Alexandria Hilene Dykstra, Neerlandia, AB
Caleb Lee Vriend Koning, Edmonton, AB
Ruvarashe Lynn Mutseka, Edmonton, AB
Angela Nicole Solis, Edmonton, AB
Joshua Isaiah Roy Watts
Tessa Ann Zuidema, Devon, AB
Brooke Joyce Ackert, Sherwood Park, AB
Joseph Michael Ewing Homeniuk, Vegreville, AB
Muot Yiech Jospeh, Calgary, AB
Joshua Brenden Kulhavy, Edmonton, AB
Chanda Devi Nand, Edmonton, AB
Elizabeth Anastasia Shapko, Sherwood Park, AB
Dia Marie Rose Syed, Edmonton, AB
Reuben Nicholas Vande Kraats, Millet, AB
Avery Jacqueline Weiss, Sherwood Park, AB
Latonya Elaine Wilson, Edmonton, AB
Jamen Mical Edward Young, Leduc, AB
Rosemanie Georges James, Spruce Grove, AB
Sofia Kaleem, Edmonton, AB
Madeleine Ann Aurora Koop, Sherwood Park, AB
Reza Naimi, Edmonton, AB
Arnold Akedi Omina

Bachelor of Science (3 year)

Jordan Kevin Cymbaluk, Valleyview, AB
Marti-Jean King, Kitscoty, AB
Jacquelyn Kate Kirylchuk, Lac La Biche, AB
Lauren Diana Kroetsch, Provost, AB
Shailynn Marie Thibeault, Edmonton, AB
Amy Paige Jakubec, Viking, AB

Continuing Education Certificate in Spiritual Direction

Brenda Lee Frezell, Calgary, AB
Karen Arlee Hummelle, Ponoka, AB
Allyson Relf, Edmonton, AB
Anna Margaret Stevenson, Edmonton, AB
Margo Sue Stretch, Ponoka, AB
Pamela Bernadette Ukrainetz, Lethbridge, AB

Bachelor of Arts (4 year)

English

Rachel Joy Boone, Smithers, BC
Mary Catherine Katie Doucette, Cape Sable Island, NS
Emily Alison Faucher, Edmonton, AB
Liam James Faucher, Fernie, BC
Vanessa Paris Marie Fylypiuk, Bonnyville, AB
Brianna Morgan Geddert, Hague, SK
Katrina Faith Leenheer, Edmonton, AB
Bronwyn Sarah Miles, Grand Prairie, AB
Emmalyn Grace Warren Van Arragon, Edmonton, AB
Dohyun Yun-Suescum, Edmonton, AB

Environmental Studies

Samantha Nerita Yvonne Bauer, Beaumont, AB
Sarah Marie Christenson, Edmonton, AB
Ciara Christina Fraser, St. Albert, AB
Hannah Helene Groot, Smithers, BC
Rayna Lynn Martens, Poundmaker First Nation, Treaty 6 Territory
Michelle Catharine Roseboom, Terrace, BC
Sydney Rae Speers, Rochester, AB
Tess Grace Tuininga, Prince George, BC
Zachary John Vander Heide, Sherwood Park, AB

History

Tyler Raymond Breau, St. Albert, AB
Danielle Lynn Irwin, Edmonton, AB

Politics, History & Economics

Tauffic Adams, Accra, Ghana
Emma Elizabeth Brownlie, Sturgeon County, AB
Emmanuel Ikechukwu Chukwuma, Lagos, Nigeria
Lindsay Marie Gustaw, Caroline, AB
Peter Mathewos Mehari, Edmonton, AB
Pablo Santiago Montano, Edmonton, AB
Jeffery Anthony Pedro, Edmonton, AB
Joel Joseph Vederas, Edmonton, AB
Meesha Sophie Wittkopf, Mundare, AB

Psychology

Emily Margaret Ziyin Bouma, Calgary, AB
Kendra Joy Bovenschen, Sherwood Park, AB
Jessica Nellina Bron, Edmonton, AB
Courteney May Alexandra Downey, Kamloops, BC
Rebecca Lynn Ferdinand, Edmonton, AB
Aline Charlene Kasongo, Johannesburg, South Africa
Owen Douglas Leeder, Edmonton, AB
Ameilia Julian McNish, Edmonton, AB
Fraunhofer Joule Miranda Soliven, Vegreville, AB
Ruby-Ann Michelle Van Egmond, Abbotsford, BC
Daniel Paul Woods, Spruce Grove, AB

Sociology

Emily Rae Madge, Leduc, AB

Bachelor of Science (4 year)

Biology

Evan Kenneth Buist, Rimbey, AB
Lama Chammas, Calgary, AB
Daniel Alexander Clark, Edmonton, AB
Jenna Rachelle Dahlseide, Sherwood Park, AB
Erika Roslina Barbara Jansen, Edmonton, AB
Elizabeth Louise Ann Jones, Rimbey, AB
Jack Stanley Lacroix, Edmonton, AB
Desernique Glenique Ricketts, Edmonton, AB
Sanmit Sahota, Edmonton, AB
Prabhjot Singh, Edmonton, AB
Taryn Nicole Strydhorst, Neerlandia, AB

Chemistry

Theodosia Maria Babej, Edmonton, AB
Luke Robert Greidanus, Peace River, AB

Computing Science

Sheetal Agarwal, Edmonton, AB
Kalley Sariah Lasola, Edmonton, AB
David Stirling Sanchez, Edmonton, AB

Environmental Studies

Maria Emilia Arciniega Becerra, Metepec, Mexico
Jeshween Jestin Nand, Edmonton, AB
Jacques Ferdinand Ollewagen, Lacombe, AB
Anna Noelle Pattison, Surrey, BC
Jesse Robert Valtteri Pattison, Eaglesham, AB
Jonathan Luke Van Arragon, Edmonton, AB

Bachelor of Commerce (4 year)

Ian Menno Admiraal, Edmonton, AB
Ariel Nicole Ayotte, Edmonton, AB
Jenae Noelle Charlebois, Abbotsford, BC
Coleen Vimbainashe Dzuda, Harare, Zimbabwe
Damien Ferrell Fulp, Kodiak, Alaska
Bailey Jacob Duane Giesbrecht, Lacombe, AB
Lydin Krish Johnson, Saipan, Northern Marianas
Bradley Francis Kushnerick, Edmonton, AB
Dawson James Mayes, Salmon Arm, BC

Bachelor of Music (4 year)

Lucas Clarkes, Edmonton, AB
Christina Margaret Nawrot, Vegreville, AB
Brandon Terence Reiter, Fort Saskatchewan, AB
Sydney Darice Rochow, Edmonton, AB
Rigel Galeno Varga Rendón, Bon Accord, AB

Bachelor of Education

Elementary Education

Saba Ansari, Edmonton, AB
Forrest Nicholas Battjes, Kamloops, BC
Natalie Sheree Borzel, Winfield, AB
Yan Sum Grace Chan, Hong Kong
Chen Chen, Jinan, China
Chelsea Elizabeth Tamar Christopher, Calgary, AB
Keith Garrett Cruikshank, Edmonton, AB
Bianca Rose Cortez Dublois, Edmonton, AB
Jocelyn Thea Gunsch, Edmonton, AB
Katelyn Sharon E.J. Hehn, Stony Plain, AB
Rozina Hojjati, Edmonton, AB
Rochelle Kayla Holynski, Vegreville, AB
Andrew Stephen Jenkins, Beaumont, AB
Tessa Rebecca Kaklin, Edmonton, AB
Reid Alexander Knox, Sherwood Park, AB
Janelle Ruth Krenz, Edmonton, AB
Manjula Sarah Kuruvilla, Edmonton, AB
Michelle Annette Leming, Leduc, AB
Kyra Margaret MacPherson, Edmonton, AB
Kerry Jean McCune, Edmonton, AB
Louise Marie McDonald, Peace River, AB
Faiqa Mubeen, Edmonton, AB
Rachael Dawn Nelson, Calgary, AB
Anna Lise Painchaud, Thorhild, AB
Shania Raeline Sartison, Leduc, AB
Mariana Siderius, Leduc, AB
Matthew Raymond Tailleur, Edmonton, AB
Courtney Richelle Thome, Sherwood Park, AB
Carmen Lorelle van Heyst, Neerlandia, AB

Secondary Education

Tamador Mohammad Al-Mahasneh, Edmonton, AB
Riley Albert Roy Andrews, Edmonton, AB
Kayla Jessica Boone, Smithers, BC
Adrienne Lee Braithwaite, Leduc, AB
Kaitlyn Marie Jacqueline Comeau, Dapp, AB
Blanca Odemy De Paz, Edmonton, AB
Kassidy Brianne Dmytriw, Vegreville, AB
Zoe Sophie Dunlop, Edmonton, AB
Jessica Gabrielle Freitag, Sherwood Park, AB
David Gerard-Herman Edward Haitel, Edmonton, AB
Rachel Love Haverkamp, Edmonton, AB
Elizabeth Ann Hildebrand, Wetaskiwin, AB
Joseph Iyekekpolor, Edmonton, AB
Nadina Kaminer, Jasper, AB
Daniel John Krol, Edmonton, AB
Kathleen Marie Lang, Edmonton, AB
Misty-Anne Maria Larsson, Buck Lake, AB
Lance Mark Lindoff, Edmonton, AB
Jasmine Irene Whelimena Meyer, For Saskatchewan, AB
Faried Nasir, New York, New York
Sarah Jane Norton, Edmonton, AB
Sydne Elaine Osadczuk, Leduc, AB
Alyssa Louise Phippen, Edmonton, AB
Jayleen Elisha Renneberg, Sherwood Park, AB
Daniel Andreas Roes, Drumheller, AB
Jordan Marie Scheuermann, Boring, Oregon
Kayla-Marie Elizabeth Smith, Edmonton, AB
Kolten Daniel St. Pierre, Edmonton, AB
Bretton Jacob Theune, Sherwood Park, AB
Brandon Joël Thiessen, Spruce Grove, AB
Jason Andrew VanWyk, Chilliwack, BC
Graham Scott Ward, Edmonton, AB